Flóra

          Podľa fytografického členenia, uplatňovaného na Slovensku,patrí územie Vihorlatu do oblasti západokarpatskej kveteny (Carpaticum occidentale), obvodu predkarpatskej kveteny (Praecarpaticum).
          
V pohorí prevládajú spoločenstvá bukových lesov. Z ihličnatých drevín bola vo Vihorlate rozšírená len jedľa biela, čo dokazuje jej pôvodný výskyt na lokalite Jedlinka a prítomnosť peľových zŕn v hlbokých vrstvách rášeliny. Ostatné ihličnany, najmä smrek,boIi v lesných porastoch vysadené človekom.

          Vplyv neďalekých Východných Karpát sa prejavuje výskytom východokarpatských a balkánsko-východokarpatských druhov rastlín. Sú to: prilbica chlpatoplodá (Aconitum lasio-carpum), skopólia kranská (Scopolia carniolica), kostihoj srdcovitý (Symphytun cordatum), razivka smradl'avá (Aposeris foetida), ale a chránená telékia ozdobná (Telekia speciosa), živý symbol prírody Vihorlatu. Z druhov východokarpatsko-panónskej flóry, ktoré prenikli do Vihor-latských lesov z Východoslovenskej nížiny, treba spomenúť najmä chránenú bledul'u jarnú karpatskú (Leucojum vernun subst. carpaticum) a ranostaj širokolistý (CoronilIa lati folia).

          Zaujímavú vegetáciu majú i bezlesé vrcholy pohoria so skalnatým reliéfom, Sninský ka-meň a Vihorlat. Vplyvom teplých vzdušných prúdov z nížiny a výhrev ného andezitového substrátu rastú na ich južných svahoch vo vysokej nadmorskej výške teplomilné rastlinné spoločenstvá. Na chladnejšej severnej strane vrch Vihorlat je bukový les vyvinutý až do vrchol a rastú ti horské druhy, ako je soldanelka horská (Soldanella montana subst. hungarica) a pod belica alpínska (Homogyne alpina).

Na skalnatých kopčekoch južnýchsvahov pohoria sú ostrovčekovite rozšírené "lesostepné" spoločenstvá drieňových dubín (Corno-Quercetum) s účasťou teplomiiných druhov dubín, ako sú drieň (Cornus mas), brekyňa obyčajná (Sorbus torminalis), kamienka modropurpurová (Lithospermum purpureo-coeruleum), waldsteinia kuklíkovitá (Waldsteinia geoides) a iné.

Sopečnou činnosťou vzniklo vo Vihorlate množstvo jazierok, ktoré sa zazemňovaním postupne zmenili na slatiny a rašeliniská. Rastú tu vzácne druhy rastlín: rosička okrúhlolistá (Drosera rotundifolia), plavúnec zaplavovaný (Lycopodiella inundata), páperník pošvatý (Eriophorum vaginatum) a iné.